Ljudskost intelektualca Petera Kuzmiča
Dr.sc. Peteru Kuzmiču je Nagrada dodijeljena zbog njegovog promicanja svjetonazorskog i vjerskog pluralizma i dijaloga – nastojeći prema istini putem javnog dijaloga pridonosi oblikovanju demokratske i mirotvorne kulture u Hrvatskoj.
Dr.sc. Peter Kuzmič, rođen je 1946. godine u Nuskovu (Slovenija). Školovao se u Sloveniji, Hrvatskoj, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama; diplomirao je teologiju, pedagogiju i humanističke znanosti. Magistrirano je na Wheaton Graduate School u Chicagu, a doktorirao na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Jedan je od utemeljitelja Biblijsko-teološkog instituta (Zagreb, 1972.g) – danas Evanđeosko-teološkog fakultet u Osijeku, na kojem je profesor i rektor. Gostujući je profesor na nizu sveučilišta u SAD, Koreji i Kini. Predsjedavao je Teološkoj komisiji Svjetske evangeličke alijanse i Lausannskom odboru. Teološki i učenjački i ekumenski rad dr. sc. Petera Kuzmiča imaju svjetske dosege i priznanja. U Republici Hrvatskoj odlikovan je Redom Danice Hrvatske s likom Katarine Zrinski (1988.), Grbom grada Osijeka (2000.g) za osobit doprinos međunarodnoj afirmaciji grada Osijeka te Grbom grada Osijeka (2008.) za životno djelo.
Doprinos oblikovanju demokratske i mirotvorene kulture u Hrvatskoj
Dr. Kuzmič je netipičan, netradicionalan, zapravo osebujan teolog, etičar i humanist koji pokazuje kako se opirati svakoj isključivosti, dakle svim idejnim, ideološkim i vjerskim monopolizmima te kako promicati svjetonazorski i vjerski pluralizam uz nastojanje prema istini. Prema njegovom mišljenju, istina se mora svjedočiti - istina je kompleksna i ona nije samo puka dogmatska terminologija. A upravo je dijalog, ne samo s Bogom nego i sa svakim čovjekom, bitna odrednica vjerničkog, ali i egzistencijalnog postojanja.
Rat i agresija na Hrvatsku, ratni zločini, procesi tranzicije u Hrvatskoj, pitanja ljudskih i manjinskih prava, djelovanje udruga građana, mirovni pokret, manipulacije političara u javnom prostoru, sve su to teme o kojima je Peter Kuzmič govorio u javom prostoru, propitujući našu društvenu zbilju, pogađajući bit problema i ne mireći se s postojećim mitovima na intelektualnoj i moralnoj ravni. Od 2000. do 2009. godine bio je kolumnist dnevnog lista „Glas Slavonije“, gdje je pod naslovom „Vrijeme i vječnost“ pisao o aktualnim temama: Ljudi pravde, Preduvjet pomirbe, Muški šovinizam u Saboru, Manjine - most suradnje, a ne peta kolona, Protiv korupcije, Zašto nam Europa ne vjeruje, Prava bolesnika - ljudska prava, Pravda sporo stiže u hrvatsko pravosuđe, Kršćanstvo palo na ispitu, Religije pred globalnim etičkim izazovima, Ekumenski imperativi, Protiv plemenske Europe, Rasizam - degradacija čovječanstva, Opomena i poziv iz Hirošime, Tko je kriv za terorizam, Globalna kriza ljudskih prava.
Dr. Petar Kuzmič je osoba koja ne šuti i koja javno i dobronamjerno zagovara svoja uvjerenja a ne libi se govoriti o promlemima koje drugi jednostavno niti ne uočavaju. Svojim govorom pomaže procijeniti je li nešto moralno dobro ili, odnosno je li u skladu s našom istinskom ljudskošću ili nije, pružajući pravu orijentaciju u vrtlogu ubrzanih promjena: ekonomskih, političkih, obrazovnih, komunikacijskih i mnogih drugih.
Sudjelujući u građanskim inicijativama, Peter Kuzmič svjedoči i činjenjem. Jedan je od utemeljitelja Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava i njegov član više godina. Sudionik je niza konferencija, okruglih stolova i manifestacija u organizaciji mirovnih udruga građana u Osijeku, slavonsko-baranjskoj regiji, Hrvatskoj i na međunarodnim skupovima. Svojim autoritetom ohrabruje, potpomaže, čak i omogućava provedbu aktivnosti različitih lokalnih građanskih i mirovnih inicijativa. Zajednica vjernika čiji je duhovni vođa i Evanđeoski teološki fakultet u Osijeku uvijek su otvoreni u duhovnom i praktičnom smislu – svojim prostorom za inicijative i događanja koja pridonose ekumenskom, međureligijskom, mirotvornom, dijaloškom i demokratskom duhu –i u vremenima i situacijama kada su takva zalaganja od vladajućih struktura u gradu doživljavana kao nepoželjna. Podrška je to rastakanju strahova od lokalnih moćnika i građanskom osvajanju prostora slobode.
Etika Petera Kuzmiča na djelu je uključivanje u javnu raspravu (i djelovanje) o temeljnim pitanjima društvene zbilje, pronicanjem u bit te zbilje – nastojeći prema istini.
Radost je velika jer nam nagrađeni dr. Kuzmič približava vrijednosti i osobno nagnuće čovjeka čije ime nosi ova Nagrada, Krunoslava Sukića, koji je o sebi rekao: „Težim govoriti istinu i ostvariti je s radošću.“