Priznanje MIROTVORNA ŠKOLA 2024.
dodijeljeno je sa zahvalnošću
učenicima i učiteljima triju izuzetnih osječkih osnovnih škola – OŠ „Ljudevita Gaja“, OŠ „Vladimira Becića“ i OŠ „Retfala“ za suradnju na proaktivnim, uključvim, kreativnim, mirotvornim nastojanja da njihove škole budu mjesta gdje se cijene i grade prijateljstva, poštuju razlike, podržava slabe i uvažava marginalizirane.
Osnovna škola Ljudevita Gaja, poznata po inkluzivnosti, već godinama postavlja standarde u radu s učenicima s teškoćama u učenju. S 376 učenika i 90 zaposlenika, uključujući posebne razredne odjele, škola promiče jednakost i empatiju. Kao UNICEF-ova Škola bez nasilja i model inkluzivne škole, ova zajednica njeguje humanističke vrijednosti, stvarajući sigurno i podržavajuće okruženje. Škola je dijelom osječkog Donjeg grada te reflektira njezinu nacionalnu i vjersku raznolikost po kojoj je grad Osijek i poznat. Ujedno, njezina područna škola u Sarvašu doprinosi obrazovanju u ruralnim područjima, dok kontinuirani rad na projektima i međunarodnim suradnjama osigurava modernizaciju i razvoj. Školu Ljudevita Gaja prepoznajemo po otvorenosti, fleksibilnosti, viziji škole prijatelja i misiji što kvalitetnijeg djelovanja na području poučavanja, podrške u učenju i socijalnom razvoju.
Osnovna škola Vladimira Becića, smještena u širem središtu Osijeka, prepoznatljiva je po bogatom kurikulumu, izvrsnim rezultatima učenika i brojnim međunarodnim projektima, posebice Erasmus+ programima u koje su uključeni te aktivnoj suradnji s lokalnom zajednicom. S 41 zaposlenikom i 310 učenika, uključujući 25 učenika s teškoćama u razvoju, škola pruža podršku svakom učeniku kroz poseban razredni odjel i stručni tim, njegujući empatiju i jednakost. Fokus na kompetencije za 21. stoljeće, poput poduzetništva, emocionalne inteligencije i cjeloživotnog učenja, potiče učenike na razvijanje potencijala, kreativnosti i pozitivnih vrijednosti. S naglaskom na cjeloživotno učenje i suvremene metode poučavanja, ova škola odgaja odgovorne građane spremne za izazove budućnosti.
Osnovna škola „Retfala“, najveća škola u Osijeku, simbol je tradicije i izvrsnosti. S čak 555 učenika, 84 zaposlenika i šest programa produženog boravka, škola je središte obrazovnih, kulturnih i sportskih aktivnosti zapadnog dijela grada. Kao UNICEF-ova Škola bez nasilja, „Eko-škola“ i međunarodna „eTwinning škola“, izdvaja se posvećenošću prevenciji nasilja, održivom razvoju i radu s darovitom djecom te učenicima s teškoćama. Učenici redovito osvajaju nagrade na nacionalnim natjecanjima, što svjedoči o visokoj razini kvalitete.
Škola pruža kvalitetan odgoj i obrazovanje prilagođeno učeničkim potrebama uz poticajno okruženje za zaposlenike i izniman obrazovni proces za zajednicu.
Svaka od ove tri izuzetne osječke škole svojim predanim i dugogodišnjim radom zaslužuju ovo priznanje. No, posebno ih ističe iskorak koji su napravile. Kreativno su osmislili suradnju škola iz tri različita dijela grada Osijeka. Kroz tu suradnju i razmjenu na aktivnostima kroz četiri godine ispleli su pletivo sinergije različitih ideja i poduhvata kojima su na svoj, poseban i zanimljiv način pridonijeli promicanju mira, tolerancije i ljudskih prava i senzibilizirali učenike i zajednicu o temama migracija, azilanata, ljudskih prava i nacionalnih manjina. Kroz izložbe, radionice, javne događaje i medijsku promociju, njihovi projekti, poput „INCLuDE“, „PRED-NA-MA“ i „GRAKNI“, promiču građanski aktivizam, suživot i razumijevanje različitosti.
Cijenimo što su osobitu pažnju posvetile osnaživanju pripadnika ranjivih skupina, otvarajući prostor za dijalog o osjetljivim temama te stvarajući sigurno okruženje u kojem se svi učenici osjećaju prihvaćeno i poštovano. Također, to što su svojim su djelovanjem omogućile učenicima iz Ukrajine osjećaj dobrodošlice i uključenosti.
Usprkos izazovima i nedostatku podrške kroz institucije, suradnjom s lokalnim organizacijama civilnoga društva i raznolikim inicijativama, daju značajan doprinos provedbi građanskog odgoja i obrazovanja te pokazuju da obrazovanje nije samo prijenos znanja već i stvaranje zajednice koja prihvaća, inspirira i razvija pojedince u duhu prijateljstva, poštovanja različitosti i nenasilnog građanskog aktivizma. Hvala vam na tome!
Nadamo se i vjerujemo da će se ova četverogodišnja suradnja škola nastaviti na, sada možda nepredvidive, a dobre načine te da će im ovo Priznanje i nagradna biti vjetar u leđa. Zahvaljujemo i s radošću očekujemo da se učenici i nastavnici ovih škola priključe Forumu MIROTVORNIH ŠKOLA i sudjeluju na sljedećoj Učeničkoj smotri MIROTVORNA ŠKOLA.